2. Štart

Doba realizácie:

apríl 2011 - december 2011

Miesto realizácie projektu:

Žilinský, Bystrický, Trenčiansky, Prešovský, Košický a Nitriansky kraj

Cieľ projektu:
Cieľom bolo formou krúžkovej činnosti a ergoterapie posilniť pracovné zručnosti a návyky najmä mladých odsúdených, ktorí si odpykávali trest odňatia slobody v spolupracujúcich ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a upriamiť ich pozornosť na iné formy trávenia voľného času a odhalením ich osobnostných kvalít a zručností pripraviť ich na návrat na slobodu. Učili sme ich pracovať s rôznymi materiálmi (keramika, textil, sklo, prútie, kov) z kazových materiálov, ktoré sme získali za symbolilckú cenu od nemenovaného OD. Sociálni pracovníci EDUKOS a dobrovoľníci spolupracovali so sociálnymi pracovníkmi ústavov a pomáhali pri začleňovaní tým odsúdeným, ktorí takéto zázemie nemali u svojich najbližších a boli na takúto pomoc najviac odkázaní. Išlo predovšetkým o pomoc pri hľadaní ubytovania, zamestnania, vybavovania potrebných dokladov a pod. Okrem toho im boli k dispozícii odborní poradcovia najmä na sociálne, kariérne, právne a psychologické poradenstvo. Projektom sme chceli vytvoriť podmienky pre vzájomnú prepojenosť a spoluprácu štátnych organizácií, samosprávy, neštátnych subjektov, dobrovoľných a svojpomocných skupín a spoločne napĺňať ciele v oblasti prevencie kriminality, znížení resp. eliminovaní recidívy trestnej činnosti. Informovanosťou a zaangažovanosťou občianskej spoločnosti sme chceli zmierniť negatívne nálady a predsudky voči tejto cieľovej skupine a poukázať na nevyhnutnosť cielenej práce s nimi a ich podpory v najkritickejšom období ich života.

• Hlavným cieľom projektu je zabrániť recidíve trestnej činnosti najmä mladých odsúdených, ktorí si odpykávajú trest v ÚVTOS, resp. sú vo VV. Umožniť im zaradiť sa do normálneho života, pomôcť pri ďalšom uplatnení sa, objaviť nové záujmy, ďalšie samostatné plnohodnotné fungovanie
• Informovanosťou a zaangažovanosťou občianskej spoločnosti chceme odstrániť predsudky a diskrimináciu voči odsúdeným, najmä rómskej skupiny, pomôcť im zaradiť sa do normálneho života, uplatniť sa na trhu práce, a tak zabezpečiť bezpečnosť a kvalitu života v spoločnosti.
• iniciovať rozšírenie siete mimovládnych organizácií, ktoré by podávali pomocnú ruku tejto skupine obyvateľstva a pomáhali by pri ich zaradení do normálneho života
• Vytvoriť podmienky pre vzájomnú prepojenosť a spoluprácu štátnych organizácií, samosprávy, neštátnych subjektov, dobrovoľných a svojpomocných skupín a spoločne napĺňať ciele v oblasti prevencie kriminality, znížení resp. eliminovaní recidívy trestnej činnosti.

Cieľová skupina:

Trestané osoby vo výkone trestu s dôrazom na mladistvých a mladých dospelých

Hlavné aktivity:

1. Rozvoj osobnosti odsúdených smerom k príprave na život na slobode, trh práce, zmene životného štýlu formou tvorivých dielní a ergoterapie
2. Starostlivosť a poradenská činnosť po prepustení na slobodu.
3. Publicita projektu

Realizátor projektu:

KIC EDUKOS Dolný Kubín

Partneri projektu:

  • UVTOS Sučany – PaedDr. Čavarová Jarmila,
  • Nitra-Chrenová - PaedDr. Eleonóra Grófová,
  • Levoča- Mgr. Igor Kuruc, Košice –Šaca - pplk. Mgr. Michal Ninitz,
  • Ilava- mjr. Mgr. Andrej Kubiš,
  • Ružomberok - pplk. Mgr. Branislav Matloň
  • UVV a UVTOS Banská Bystrica- plk. JUDr. PhDr. Marian NOSÁĽ,
  • UVV a UVTOS Košice- mjr. PhDr. Peter Horváth


Donor:

Na projekt 2. Štart bola 23. marca 2011 schválená finančná dotácia zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky na rok 2011 na zabezpečenie úloh prevencie kriminality.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie