Moja šanca

Financovaný z dotácie Ministerstva spravodlivosti SR

Región realizácie: Žilinský a Banskobystrický kraj

Doba realizácie: projekt bude realizovaný v období od 1.2.2018 do 31.12.2018.

Zameranie projektu:

Projekt je zameraný na „obete" vlastnej trestnej činnosti – tzn. samotných páchateľov trestnej činnosti ako aj skutočné obete s dôrazom na deti a mládež. Bývalí páchatelia trestnej činnosti mnohokrát nedokážu sami nájsť východisko zo svojej zložitej situácie a ich nevedomosť a zatratenie zo strany majoritnej spoločnosti zvyšuje riziko ich sociálnej exklúzie až možnej diskriminácie. Hoci sa vlastnou vinou stali rizikovou skupinou, bez pomoci majú len malú šanca úspešného začlenenia. Výchovné programy a výcviky im pomôžu pochopiť nezmyselnosť trestnej činnosti a vžiť sa do obete ich trestného činu. Vytvorená informačná brožúra s návodmi o postupoch im zase dá šancu sa vlastnou aktivitou úspešne zaradiť do komunity, viesť bezproblémový život a nebyť znevýhodnenou skupinou spoločnosti.

Cieľová skupina projektu:

Cieľová skupina prioritná - trestané osoby začleňujúce sa do spoločnosti po odpykaní trestu odňatia slobody.

Cieľová skupina pomocná - deti a mládež, obete trestnej činnosti rodičov, kľúčoví hráči v sociálnej práci v trestnej justícii, verejnosť a MVO, ktorí v spoločnom partnerstve vplývajú na prioritnú cieľovú skupinu. Konkrétne sa jedná o OUPSVaR Dolný Kubín – oddelenie sociálnej kurately, Okresný súd Žilina, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš - pracujúci s cieľovou skupinou v rámci probácie, UVTOS Ružomberok, ale aj GR ZVJS Bratislava.

Ciele projektu:

Aktivity projektu sú zamerané na podporu ľudských práv, ochranu obetí trestných činov, ale aj zabráneniu diskriminácie a intolerancie.

Hlavné cieľe:

· eliminácia rizika recidívy trestnej činnosti osobami, ktoré boli odsúdené za spáchanie trestného činu, ale aj ich aktívny prístup pri reintegrácii;

· práca vo fungujúcom partnerstve s kľúčovými hráčmi vhodnými metódami s páchateľmi, odstraňovanie následkov trestnej činnosti zohľadňujúc pri tom záujmy a potreby obetí;

· informovanie verejnosti s cieľom dosiahnuť pozitívne vnímanie snáh cieľovej skupiny trestaných osôb o vedenie normálneho života s ich aktívnou účasťou v tomto procese.

Aktivity projektu:

  • Tvorba a tlač informačnej brožúry „Kroky k úspešnému návratu" Vydaním príručky s praktickými radami a odporúčaniami chceme prispieť k zlepšeniu kvality prechodu z penitenciárnej do postpenitenciárnej starostlivosti pre niekoľko stoviek klientov zo zariadení na výkon trestu odňatia slobody po celom Slovensku. Zmyslom brožúry je zvýšiť právne vedomie, zlepšiť kvalitu života a zmierniť sociálno-patologické javy u cieľovej skupiny páchateľov trestnej činoosti. Brožúra poslúži aj zamestnancom UVTOS, UPSVaR, PMU, či MVO, na ktorých sa obracajú klienti po výkone trestu odňatia slobody.
  • Sociálno-psychologické výcviky a programy, ktoré boli nariadené súdmi, ako alternatíva k výkonu trestu odňatia slobody. Programy budú realizované v priamej spolupráci s probačnými a mediačnými úradníkmi okresných súdov a UPSVaR v miestach ich realizácie s obsahom zameraným na uvedomenie si dôsledku trestného činu, na osobnostné posilnenie, (sebapoznávanie, spúšťače negatívneho správania, zvládanie napätia a agresie, nácviky tolerantného správania)
  • Motivačný program pre osoby pripravujúce sa na slobodu v UVTOS v Ružomberku s obsahom zameraným na trh práce, základné sociálno-právne vedomosti, osobnostné posilňovanie.
  • Poradenstvo, pomoc a sprevádzanie klientov, ktorí požiadajú o pomoc písomne či osobne. Pomoc a sprevádzanie sa týkajú napríklad hľadania zamestnania, ubytovania, vybavovania základných dokumentov – občiansky preukaz, rodný list, zdravotný preukaz, ale aj finančných problémov v súvislosti s dlhmi, exekúciami a pod.
  • Práca s rodinou a deťmi osôb, ktorých člen rodiny sa vrátil z výkonu trestu, resp. bol odsúdený na alternatívnu formu
  • trestu. Jedná sa o individuálnu, ale aj skupinovú prácu podľa charakteru problému rodiny. Do práce bude zapojený odborný personál - sociálni pracovníci, psychológ, organizátori vzdelávacích a voľno-časových aktivít. V prípade potreby budú oslovené ďalšie subjekty ako napr. klinický psychológ, detský psychológ, špeciálni pedagógovia a pod

Výstupy:

Brožúra "Kroky k úspešnému návratu" v slovenskom jazyku
Brožúra "Kroky k úspešnému návratu" v maďarskom jazyku
Brožúra "Kroky k úspešnému návratu" v rómskom jazyku
Brožúra "Kroky k úspešnému návratu" v anglickom jazyku 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie