Vzdelávanie pre druhú šancu

Gruntvig – Partnerstvá

"Vzdelávanie pre druhú šancu"

Cieľ projektu:

Predstavuje zvýšenie kvality a spolupráce medzi patnerskými organizáciami zapojenými do vzdelávania dospelých pre osoby vo (a po) výkone trestu odňatia slobody v krajinách organizácií zapojených do projektu (CZ, UK, ES, SK, NO, HU, GR). Projekt poskytne platformu pre účely prieskumu, zdieľania a učenia sa nových informácií, know-how, zručností a príkladov dobrej praxe efektívnych vzdelávacích programov, ktoré zlepšujú sociálne a praktické zručnosti osôb vo (a po) výkone trestu odňatia slobody.

Čiastkové ciele:

Rozšíriť rozsah efektívnych a vhodných vzdelávacích programov v partnerských krajinách, ktoré napomôžu v zlepšovaní sociálnych a pracovných zručností osôb vo (a po) výkone trestu
Zvýšiť know-how a profesionálne zručnosti zástupcov jednotlivých partnerov inovovať/zlepšiť vzdelávací systém v každej zúčastnenej krajine)
Zvýšiť využitie médií vo vzdelávacom cykle
Preskúmať a rozšíriť rozsah tréningov prípravy na povolanie

Cieľová skupina (dospelí) zahŕňa:

osoby vo výkone trestu, osoby po prepustení z výkonu trestu a osoby vykonávajúce alternatívne tresty
tútori a iné dospelé osoby, ktorí sa učia, ako pracovať s cieľovou skupinou popísanou v prvom bode

Výstupy projektu

Preložené a otitulkované videá získané od našich partnerov z Veľkej Británie.

Vzhľadom na inšpiratívnu návštevu u Media for Development v Londýne a ich inovatívnu prácu s odsúdenými prostredníctvom audiovizuálnych médií, sme si od nich vyžiadali ukážkové video nahrávky, ako výstup ich práce s odsúdenými, ktoré sme následne preložili a otitulkovali a v tejto podobe predložili kompetentným inštitúciám na Slovensku. Prvé video zachytáva životnú situáciu väzňa, ktorý sa nachádza v otvorenom režime výkonu trestu a čelí typickým problémom tohto špecifického obdobia. Druhé video zachytáva životnú situáciu väzenkyne Toni Harriot, ktorá sa nachádza v otvorenom režime výkonu trestu.

Preložený manuál pre tvorbu vlastného videa

Vzhľadom na inšpiratívnu návštevu u Media for Development v Londýne a ich inovatívnu prácu s odsúdenými prostredníctvom audiovizuálnych médií, sme si od nich vyžiadali ukážkový manuál pre tvorbu vlastného videa, ako výstup ich práce s odsúdenými, ktorý sme následne preložili a v tejto podobe predložili kompetentným inštitúciám na Slovensku. Manuál tvorí základ pre kurz k osvojeniu tejto zručnosti, ktorá má byť následne využitá pre tvorbu vlastného videa.

Preložený manuál pre tvorbu rádiovej relácie

Vzhľadom na inšpiratívnu návštevu u Media for Development v Londýne a ich inovatívnu prácu s odsúdenými prostredníctvom audiovizuálnych médií, sme si od nich vyžiadali ukážkový manuál pre tvorbu rádiovej relácie, ako výstup ich práce s odsúdenými, ktorý sme následne preložili a v tejto podobe predložili kompetentným inštitúciám na Slovensku. Jedná sa o stručnú ukážku výcviku prípravy rádiovej relácie, ktorej cieľom je dávať odsúdeným zmysluplnú dennú náplň.

Brožúra „Kroky k úspešnému návratu"

Vzhľadom na inšpiratívnu návštevu v centre Rubikon v Českej republike a ich zaujímavú prácu s odsúdenými, sme následne vytvorili brožúru „Kroky k úspešnému návratu" . Brožúra vznikla podľa ich modelu a predstavuje verziu adaptovanú na slovenské podmienky. Jej zmyslom je pripravovať odsúdených už počas výkonu trestu na ich prepustenie na slobodu. Na jej tvorbu získal EDUKOS grant a následne ju distribuoval do všetkých 17 ústavov pre výkon trestu na Slovensku.

Záverečná publikácia projektu „Učenie pre druhú šancu"

Účelom publikácie je poskytnúť základné informácie o problematike práci s osobami pred a po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody a predstaviť projekt "Učenie pre druhú šancu", realizovaný v rokoch 2011-2013 v rámci programu partnerstva Grundtvig. Cieľom projektu bolo posilnenie spolupráce a vzájomná výmena skúseností a know-how medzi zahraničnými partnermi z Českej republiky, Veľkej Británie, Estónska, Slovenska, Nórska a Maďarska. Veríme, že publikácia poslúži ako užitočný zdroj informácií pre nové projekty a aktivity v tejto oblasti.

Preklad publikácie „Dobre strávený čas"

Preklad publikácie „Another Spring Norway"

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie