Späť

Výstava Writing on the Wall and Drawing with Light

Pridané: 18.12.2023 11:38:43 Počet zobrazení: 153

18 December 2023

Konzultačné a informačné centrum EDUKOS dňa 14.12.2023 zrealizovalo vernisáž výstavy "Writing on the Wall and Drawing with light" v priestoroch UVV a VTOS Košice. Výstavu sme sprístupnili odsúdeným osobám ako aj zamestnancom v UVV a VTOS Košice.

Výstava Writing on the Wall and Drawing with Light

Výstava konfrontuje dva projekty dlhodobej umeleckej spolupráce s odsúdenými v amerických a slovenských väzniciach. Prvá inštalácia, vytvorená z textov ľudí s osobnou skúsenosťou s trestným systémom, je výsledkom literárnych workshopov pod vedením americkej aktivistky Baz Dreisinger v spolupráci s americkým konceptuálnym umelcom Hank Willis Thomasom. Druhá inštalácia zase predstavuje výsledky z prevažne fotografických workshopov v prešovskej väznici (2011 až 2018) pod vedením Pavla Maria Smejkala a Leny Jakubčákovej, ktorá túto časť dopĺňa fragmentom z jej staršieho autorského projektu z tohto prostredia.

Či už je cieľom týchto iniciatív snaha o kritickú reflexiu trestného systému (často aj v podobe exteriérových projekcií na justičné budovy) alebo snaha vytvárať priestor pre komunikáciu a umeleckú spoluprácu medzi ľuďmi za mrežami a na slobode, oba projekty chcú upozorňovať na dôležitosť podpory sebavyjadrenia a kreativity ľudí, ktorí zažívajú alebo zažili uväznenie. Prezentovaním výsledkov ich tvorivej činnosti sa výstava snaží napomôcť ich ľahšej reintegrácii do spoločnosti, okrem iného aj odstraňovaním predsudkov majoritnej spoločnosti voči nim ako ľuďom bez talentu a vnútorného života, ktorých často vidí zredukovaných iba na spáchaný trestný čin.

Vernisáže výstavy sa zúčatnil aj hosť zo zahraničia, Ján Drtina, ktorý má osobnú žitú skúsenosť s výkonom trestu odňatia slobody, momentálne pracuje v OZ RUBIKON CENTRUM, kde pomáha odsúdeným osobám pri ich návrate na slobodu a ktorý je aj členom Global Freedom Fellowship - platformy, ktorá združuje podporuje a prepája lídrov s osobnou skúsenosťou s trestným systémom. 

Súčasťou vernisáže bolo aj premietanie videí o projektoch Writing on the Wall a Global Freedom Fellowship.

„Realizuje sa ako výstup projektu „Iná cesta" č. D55/2023/13. s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu
a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Konzultačné a informačné centrum EDUKOS"

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie